Aromatik Yağlar

Aromatik Yağlar

Aromatik Yağlar

Aromatik Yağların Özellikleri

LİMON: Limon uçucu yağı kişiye zindelik verir. Antibakteriyel, antiseptik, antidepresan özelliktedir. Stres, kaygı ve depresyon ve iletişim güçlüklerine gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve tükenmiş hisseden kişiler için limon uçucu yağı iyi bir tercih olabilir.

BERGAMOT: Hassas, taze ve limonsu bir kokusuyla bergamot dünyada en çok tercih edilen narenciye kokusudur. Mod yükseltici ve dengeleyicidir. Doğal bir yatıştırıcı olan bergamot uçucu yağı, aynı zamanda antiseptik bir etkiye sahiptir. Ofiste ya da ders çalışırken konsantrasyon sağlamaya yardımcı olur. Çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

SEDİR: Sedir ağacının odunundan elde edilen sedir uçucu yağı, sinir sistemini güçlendirici ve uyarıcı niteliktedir. Kişiyi ana getirerek geçmiş travmalardan kurtulmasına yardımcı olur. İyi bir böcek ve güve savardır.

YLANG YLANG: Güçlü çiçeksi, egzotik notalara sahiptir. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayan kişiler için en büyük yardımcı olan ylang ylang uçucu yağı, stres, cinsel soğukluk gibi durumlarda tercih edilir. Kan dolaşımını düzenler , yaşama sevinci verir. Antibakteriyeldir. Çocuklar için uygundur.

GREYFURT: 19. yy’da Florida’da keşfedilen bu yağın taze , meyvemsi bir kokusu vardır. Ruhsal rahatsızlıklar için son derece faydalıdır. Halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda canlandırıcı özelliği nedeniyle tercih edilebilir. İyi bir mikrop öldürücüdür, havayı temizler. Çocuklar için uygundur.

OKALİPTUS: Özellikle mevsim geçişleri esnasında başucu yağı olması gereken okaliptüs, solunum sistemi rahatsızlıklarına karşı oldukça iyi bir koruyucudur. Antiseptik ve dezenfektandır. Psikolojik olarak canlandırıcı, zihin açıcı ve enerji vericidir. Greyfurt, lavanta ve biberiye yağları ile uyumludur.

PAÇULİ: Aromaterapide sık sık kullanılan paçuli yağı, doğal antidepresan olarak görülmektedir. İyi bir ve güve kovucudur. Antimikrobiyal ve afrodizyak niteliklere sahip bu yağın güçlü kafurumsu bir kokusu vardır.

ITIR: Karakteristik olarak gül kokusuna çok benzer. Böceksavardır. Duygu değişimleri, öfke, stres, uyku problemleri, gelecek kaygısı gibi psikolojik rahatsızlıklarda faydalıdır. Jet-lag gibi seyahat yorgunluklarını gidermeye yardımcı olur.

LAVANTA: Aromaterapide en kullanılan uçucu yağdır. Uyku problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için faydalı olması nedeniyle her evde bulunması gereken bir uçucu yağdır. Sakinleştirici, rahatlatıcı, dengeleyici özelliktedir. Panik atak, hiperaktivite, stres gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

PORTAKAL: Hem hoş kokusu hem de pozitif etkileri ile bilinen portakal yağı aynı zamanda iyi bir hava temizleyicidir. Bulunduğu ortamdaki kişilere pozitif enerji verir. Çocuklar için uygundur.

BİBERİYE: Rahatlatıcı ve tazeleyici etkisi ile bilinen biberiye yağı zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Konsantrasyonu sağlamaya yardım eder. Soğuk algınlığı ve solunum problemlerinde faydalıdır.

/ Uncategorized / Etiketler: ,

Yazıyı Paylaş

About the Author

Yorumlar

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir